O Wardyniu słów kilka...


Wszystkim tym, którzy nie znają Wardynia należy się kilka zdań opisujących miejscowość. Wardyń jest wioską leżącą około 5 km na wschód od Choszczna, ok. 700 m na południe od drogi wojewódzkiej nr 175 (tyle o położeniu). Wardyń jest jedną z największych wsi gminy Choszczno (nawet biorąc pod uwagę wyludnianie się wsi, które ma miejsce w ostatnich latach). W 2007 r. liczba mieszkańców wynosiła 497 - obecnie jest zapewne sporo niższa.  W miejscowości znajduje się  kościół z 1987 r., szczątkowy park przy ruinach dworku, 3 poniemieckie cmentarze. W wiosce nie ma jeziora niemniej każdy zna świetnie Chełpę, gdzie chodziło się pływać i jezioro Korytowskie - z uwagi na charakterystyczny kolor wody używane raczej w celach wędkarskich :).

Utworzona strona ma charakter "hobbystyczny" i zapraszam wszystkich chętnych do pomocy w jej uzupełnianiu.
 

Trochę historii...

Każda strona miejscowości powinna zawierać jej historię. Jak to bywa w przypadku większości europejskich wsi i miast ta historia rozpoczyna się we wczesnym średniowieczu. Około VIII i IX wieku istniała tutaj niewielka osada Pomorzan ( w sumie dużo od tej pory się nie zmieniło ;) . W 1. poł. XIII wieku wieś była pod panowaniem Wielkopolski, następnie włączona do Brandenburgii Pierwsza, źródłowa wzmianka pochodzi z 1337 roku, z księgi ziemskiej margrabiego Ludwika Starszego, kiedy to właścicielem osady był rycerz Wigerus. Kolejnym właścicielem była rodzina Beneckendorf i była w posiadaniu Wardynia przez około 300 lat. Wieś wielokrotnie zmieniała właścicieli, w 1912 r. posiadłość kupił Otto Steiger. W czasie II wojny światowej został uszkodzony średniowieczny kościół i rozebrany pod koniec lat 40. XX wieku; na działce ulokowano  sklep. Obecnie z kościoła zostało trochę kamieni i cegieł. 

Zabytki:

Tutaj dużo do dzisiejszych czasów niestety nie zostało. Najciekawszy budynek dworu spłonął w latach 90tych.

 

KIEDYŚ I DZIŚ :


 

Udało mi się odszukać takie informacje. 

Zabytki chronione prawem: ruina dworu z XVI - XIX wieku, nr rej. 764 z dnia 6 lipca 1974 r. oraz nr rej. 297 z dnia 13 grudnia 1979 r. Teren przed dworem jest zadrzewiony obsadzony żywopłotem. park, nr rej. 281 z dnia 22 października 1979 r. Park o charakterze naturalistycznym a raczej jego resztki. W drzewostanie występuje dąb szypułkowy, buk, dąb czerwony, wiąz górski, klon, kasztanowiec, jawor, jesion i modrzew. Kościół filialny pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe ( wcześniej parafialny)posadowiony w obrębie parku dworskiego (na nowym miejscu), zbudowany w latach 1982 - 1986 z kamienia polnego, wg projektu Jerzego Hermanowicza. Kościół rzymskokatolicki należący do parafii pw. św. Stanisława Kostki w Korytowie. Przy kościele ustawiono stelę poświęconą mieszkańcom wsi poległym w I wojnie światowej. Pomnik znajdował się wcześniej na cmentarzu sąsiadującym z placem przykościelnym.

Dodatkowo od siebie dodam, iż w wiosce znajdują sie 3 poniemieckie cmentarze - obecnie w stanie raczej marnym. 

  • wardin2.jpg
  • wardin3.jpg
  • wardin4.jpg
  • wardin5.jpg
  • wardyn1.jpg
  • stacja-wardyn.jpg
  • wardyn-glowna-ulica.jpg
  • wardyn-kosciol.jpg

Napisz do Nas

Zapraszamy do kontaktu: